Minecraft ile programlama

Bu seviyede çocuklar Microsoft MakeCode ve Minecraft kullanarak programlamadaki temel kavramları keşfederler. Seviyenin amacı çocukların olaylar, koşullu yapılar, değişkenler, döngüler, fonksiyonlar gibi programlamadaki kompleks kavramları Minecraft'ın sanal 3D dünyasının prizması aracılığıyla mantıksal, yaratıcı ve uzamsal düşünmelerini geliştirmektir. Bu kurs çok özeldir çünkü çocuklara dünyanın en sevilen bilgisayar oyunlarından biri olan Minecraft platformu aracılığıyla öğrenme fırsatı verir. Oyunun tam olarak nasıl çalıştığını keşfetmelerine ve kendileri için test etmelerine yardımcı olacaktır. Bu onların ufuklarını genişletecek ve yaratma meraklarını uyandıracaktır.

Sertifika

Certificates Mindhub

Öğrenci tamamladığı her seviye için sertifika alacaktır.

Bonus puanlar

500 puan

Tamamlanan her modül size 100 puan ve tam seviye 500 puan getiriyor.

Araçlar

wonder scratch-logo hopscotch microbit

Bu seviyede öğrencilerin kullandığı bazı araçlar ve programlama ortamları.

Boards

Bir seviye = 4 Modül

Location

Bir modül = 4 Sınıf

Time

Bir sınıf = 120 dakika

Kaydol

100 PUAN

Modül 1 - Bekle... Minecraft'ta programlayabilir miyiz?

Bu modülde Minecraft Education Microsoft platformunu tanıyoruz. Programımızdaki etkinlikleri nasıl kullanacağımızı öğreneceğiz. Nesnelerimizi ve karakterlerimizi uzayda doğru şekilde konumlandırmamıza yardımcı olan koordinatlarla çalışıyoruz. Değişken kavramını tanıyoruz. Onlar olmasaydı her oyun sıkıcı olurdu, bu yüzden onları nasıl kullanacağımızı öğreniyoruz! Modülün sonuna doğru yinelemenin ne olduğundan ve farklı döngü türlerinin varlığından da bahsedeceğiz.

Konular

 1. Minecraft Eğitim Sürümüne Giriş. Olaylar
 2. Minecraft'ta koordinatlarla çalışma
 3. Değişkenlerle eğlence
 4. Yineleme nedir? Döngü

100 PUAN

Modül 2 - Minecraft inşaatçıları – Kod kullanarak nasıl inşa edilir?

İkinci modülde, temel bilgilerle ilgili bazı sağlam bilgiler edindik, bu nedenle farklı koşullu yapı türlerini inceleyerek bu bilgileri geliştirmenin zamanı geldi. Bu modülde işlevler ve bunların uzun ve karmaşık programları optimize etmemize nasıl yardımcı olduğu hakkında bilgi sahibi olacağız. Çocuklar diğer şeylerin yanı sıra dizinin ne olduğunu ve programlamada nasıl uygulandığını öğrenirler.

Konular

 1. Programın bir parçası olarak koşullar
 2. Minecraft'ta gömülü koşullar
 3. Minecraft'taki işlevler ve parametreler
 4. Dizi kavramının tanıtılması

100 PUAN

Modül 3 - Minecraft ile dünyayı keşfedin

Üçüncü modülde, şu ana kadar öğrendiğimiz her şeyi uygulayacağız ve çocukların özel sanal zorluklarla 3D sanal alanları programlama konusunda ek beceriler geliştirmelerine yardımcı olacağız. Çocukların aynı anda çevrelerindeki gerçek dünya hakkında yeni şeyler öğrenebilecekleri çok çeşitli görevlerimiz var. Ancak bunların hepsi Minecraft'ın prizması ve unsurları aracılığıyla yapılır.

Konular

 1. Minecraft ile eğlenceli matematik
 2. Minecraft'ın büyülü dünyası
 3. Minecraft ile konuşma sanatı
 4. Bloklarınızla denemeler yapın

100 PUAN

Modül 4 - Minecraft ile kendi oyununuzu yaratın

Dördüncü modülde genç programcılarımız Minecraft ile programlamanın tüm temellerine zaten hakim oldular. Artık karmaşık projeler oluşturarak bu bilgiyi geliştirebiliyorlar ve bunları Minecraft'ta bloklarla programlama yaparken her ayrıntıyı iyileştirmek için kullanıyorlar. Projeler, çocukların hayal güçlerini serbest bırakmalarına ve önceki modüllerden edindikleri tüm bilgileri kullanarak kendi karmaşık programlarını oluşturmalarına olanak tanıyor. Bu modül çocuklar için çok faydalıdır çünkü diğer şeylerin yanı sıra analitik, eleştirel ve yaratıcı düşünmelerini geliştirir ve onları konfor alanlarının dışına çıkmaya zorlar; sadece oyun tüketicileri değil, başarılı yaratıcılar haline gelirler.

Konular

 1. Minecraft ile su macerası
 2. Yeraltı
 3. Hazine avı
 4. Mastering survival mode